
Hållbara mattor av övergivna fisknät
Happy Homes kan som enda kedja i Sverige stolt presentera Sedna – våra nya mjuka, lyxiga och hållbara textilmattor. Mattorna är tillverkade av Econyl som är ett garn spunnet av övergivna fisknät som samlats in från havets botten och återvunnet avfallsmaterial såsom gamla mattor.
På bilden ovan syns textilmattan Ula NIAGRA 74.


Ula NIAGRA 74
Ula GAZELLE 39
Fisknät utgör nästan hälften av all marin plastförorening och de övergivna näten, mer kända som ”Ghost nets”, fångar sköldpaddor, delfiner, sälar och valar – långt efter att fiskebåtarna har åkt hem. Sedna hjälper därmed till att rädda tusentals havsdjur som inte längre fastnar i detta livshotande avfall.




Ula NIAGRA 74
Ula GRANITE 95
Ula BASALT 97
Ula MARBLE 94
" Vi är stolta att kunna göra en god insats för världens hav och dess djur. Våra butiker har golvet i två prisvärda varianter; Ula och Darya."
Happy Homes är den enda kedjan i Sverige att sälja detta hållbara och högkvalitativa textilgolv.
Välkommen in till någon av våra 80 butiker så hjälper vi dig med ditt projekt❤️
Hitta din närmsta Happy Homes butik här.
Läs också: